Як визначають погоду? ( Точка роси, психрометр )

Продовжуємо цикл записів про клімат та фізичні аспекти створення різних погодніх умов.

З таблиці видно, що для насичення 1м³ повітря при 20 °С потрібно 17,3 г вологи. Припустимо тепер, що температура повітря в кімнаті 25 °С, а його абсолютна вологість 19, 5 г / м³. Якщо знизити температуру повітря до 20 °С, то 2,2 г вологи повинні сконденсуватися в воду, причому ця конденсація почнеться при температурі в 22 °С, при якій розглядається повітря виявляється насиченим.

 

Температура, при якій повітря, взятий за певних умов, насичується, називається його точкою роси.
У ясні холодні ночі втрата тепла поверхнею трави, листя та інших предметів достатня для охолодження їх до такої міри, що повітря, дотичне з ними, охолоджується до точки роси. В результаті водяна пара, яка міститься в повітрі конденсується на цих холодних предметах. Ця конденсована волога називається росою. Якщо точка роси нижче нуля, то конденсована волога приймає вид інію.

Знання того, як утворюється роса, дає нам один метод визначення точки роси. Для цього потрібно лише визначити температуру повітря, що стикається з тілом, коли роса починає осідати на цьому тілі.
Зазвичай для цього користуються металевою посудиною з блискучою поверхнею, частково наповненою водою при кімнатній температурі. У посудину поступово кидають шматочки льоду, весь час перемішуючи воду. Коли дотичне з посудиною повітря охолоне, на зовнішній поверхні
посудини починає осідати волога — вона «пітніє». Тоді вимірюють температуру води. Потім посудину нагрівають до температури, при якої «запотівання» зникає. Середня з обох зазначених температур є точка роси.

Точка роси має важливе значення для визначення відносної вологості. Якщо відома точка роси, то можна визначити абсолютну вологість за допомогою вищезазначеної таблиці. Знаючи абсолютну вологість і температуру повітря, можна обчислити відносну вологість.

Часто для визначення відносної вологості користуються Психрометричний методом. Два термометра встановлені поруч. Кулька одного термометра щільно обгорнута батистом, змоченим
в воді і опущеним в посудину з водою; кулька іншого термометра суха. Якщо повітря насичене водяною парою, то обидва термометра будуть показувати одну і ту ж температуру; але чим сухіше повітря, тим швидше буде охолоджуватися шляхом випаровування змочений термометр і тим нижче будуть його покази. Таким чином, різниця між показаннями обох термометрів є хорошим дороговказом відносної вологості.

Для визначення відносної вологості за допомогою психрометра складені спеціальні психрометричні таблиці (див. таблицю 2).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *