Фізика і Мода

СОНЦЕЗАХИСНІ ОКУЛЯРИ. ЛІНЗА.


СОНЦЕЗАХИСНІ ОКУЛЯРИ— окуляри, які надіваються для захисту очей від сонячного світла й ультрафіолетового випромінювання. Вони також можуть покращувати зір — якщо лінзи із діоптріями пофарбовані, поляризовані або затемнені.

На початку 20 століття кіноактори часто носили темні окуляри, але не тільки для того, щоб їх не впізнавали. Насамперед, їх очі постійно червоніли від потужних дугових ламп на знімальному майданчику, оскільки ці лампи випромінюють ультрафіолет.Масове виробництво дешевих сонцезахисних окулярів почалося в Америці у 1929. Сем Фостер Грант продавав їх на пляжах в Атлантик-Сіті, штат Нью-Джерсі. Поляризовані окуляри з'явились у 1936, коли Едвін Ленд винайшов лінзи з поляроїдним фільтром

БУДОВА

Колір лінз залежить від моделі, стилю й мети використання, але найчастіше використовуються червонізеленіжовті та коричневі, які найменше спотворюють кольори, наприклад, при водінні автомобіля або автобуса.

 • Чорні лінзи зберігають природні кольори і вважаються нейтральними.
 • Зелені лінзи використовуються у спеціальних окулярах для хворих на глаукому.
 • Коричневі лінзи трохи спотворюють кольори, але збільшують контраст.
 • Блакитні та сині лінзи використовуються при середньому та яскравому світлі, бо вони збільшують контраст, але не спотворюють кольори.
 • Оранжеві лінзи збільшують контраст і відчуття глибини, але спотворюють кольори.
 • Жовті лінзи використовуються льотчиками, моряками, рибалками та мисливцями.
 • Бурштинові лінзи рекомендуються при штучному освітленні після темряви, щоби правильно дотримуватися режиму дня.
 • Рожеві та фіолетові лінзи найчастіше використовуються просто для краси.
 • При роботі з комп'ютером можна використовувати трохи затемнені лінзи, щоби збільшити контраст.
 • Поляризовані лінзи робляться з покриттям із поляроїду, щоби зменшити блиск горизонтальної, або майже горизонтальної, відбивальної поверхні (наприклад, води, снігу, мокрого асфальту) або розсіяне світло неба. Вони потрібні рибалкам, щоб дивитися під поверхнею води. Поляроїд затримує 40-60% світла, отже, такі окуляри водночас є сонцезахисними.
 • Прозорі лінзи використовуються для захисту очей від вітру, пилу та хімікатів. У деяких окулярах передбачається заміна лінз, щоб ними можна було користуватися при слабкому вранішньому світлі.

Лінзи також бувають із дзеркальним покриттям. Вони не стільки затримують яскраве світло, скільки відбивають його; але це не завжди стосується ультрафіолету. Дзеркальне покриття також може бути кольоровим, причому колір дзеркала не залежить від кольору лінзи. Наприклад, бувають чорні лінзи із синім дзеркалом, а коричневі лінзи — зі срібним дзеркалом. Ця дзеркальна поверхня не поглинає сонячні промені і завжди залишається холодною. Єдина вада дзеркального покриття — в тому, що його легко можна подряпати.

На сучасних космічних скафандрах захисний світлофільтр виготовлений напилюванням золота.

Лінзи окулярів бувають скляні і пластмасові. Пластмасові лінзи робляться з акрилу, полікарбонату або поліуретану. Скляні лінзи прозоріші, але важкі й ламаються. А пластмасові лінзи легші, але дряпаються. Найкращі лінзи — із полікарбонату: вони водночас і легкі, і міцні, і пропускають мало ультрафіолетових та інфрачервоних променів.

У тих самих окулярах можуть комбінуватись і колір, і поляризація, і градація, і дзеркальне покриття, й матеріал. Градація — це коли та сама лінза зверху темніша, а внизу світліша. Окуляри з діоптріями також бувають досить темними, щоб використовувати їх як сонцезахисні. Наприклад, «хамелеони» темніють на світлі. Замість цього можна носити так звані насадочні лінзи — темні поверх оптичних або навпаки.

ВИКОРИСТАННЯ СОНЦЕЗАХИСНИХ ОКУЛЯРІВ

Прозорі окуляри рідко використовуються не за призначенням (виправлення вад зору або захист очей), а сонцезахисні можна носити навіть у приміщенні або по ночах. У деяких компаніях навіть модно носити темні окуляри, особливо стильні.

Ними користуються, щоби приховати очі від сторонніх поглядів (найкраще для цього пасують окуляри із дзеркальним покриттям — замість очей співбесідник бачить власне відображення). Інколи гравці у покер носять кольорові окуляри, щоб суперники не здогадалися про їх наміри.

Сонячні окуляри також використовуються через естетичні причини — щоби приховати хворі очі. Наприклад, їх часто носять сліпі — краще зовсім не бачити очей, ніж якщо вони негарні або дивляться не в тому напрямку. Або якщо очі почервоніли (наприклад, від довгого плачу), підбиті (синці під очима), розпухлі, косять чи здригаються (нервовий тик), також можна носити темні окуляри.

Ступінь захисту

За ступенем захисту темні окуляри діляться на групи:

 • Мінімальні (1 ступінь) від яскравого світла практично не захищають, отже, вони придатні тільки у приміщенні й по ночах.
 • Середні (2 ступінь) найкраще пасують у містах і для водіння.
 • А на пляжі й у горах треба використовувати максимальні (3 ступінь), але для водіння вони небажані.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *